قیمت طلا به عنوان یک کالای سرمایه ای به هنگام بی ثباتی بازار و بحران های سیاسی و اقتصادی افزایش پیدا می کند. در این میان سرمایه‌گذاران همواره به دنبال مکانی قابل اطمینان برای سرمایه خود هستند. قیمت هر گرم طلا در بازار ایران از عوامل بی شماری تاثیر می پذیرد. مهمترین عامل نرخ اونس جهانی طلا است. به طوری که در کشور ایران با رشد یا افزایش قیمت ها در بازار جهانی می توانیم افزایش قیمت طلا را شاهد باشیم.

قیمت هر گرم طلا

امروز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در ایران به حدود یک میلیون تومان رسیده است. یکی از علل اصلی افزایش قیمت هر گرم طلا در ایران افزایش قیمت ارز نیز می باشد، زیرا در کشور ما طلا بر اساس دلار و نشر جهانی محاسبه می شود، در نتیجه افزایش قیمت دلار بر قیمت هر گرم طلا تاثیر مستقیم دارد. در اردیبهشت ماه چندین اتفاق اقتصادی و سیاسی توانست باعث توقف سیر صعودی قیمت طلا شود. اما این افت قیمت محدود به مدت زمان مشخصی بود، به طوری که در اواخر اردیبهشت ماه به دلیل یک تهدید از سوی آمریکا قیمت طلا در بازار جهانی افزایش یافت و این امر ادامه دار بود.

قیمت هر گرم طلای امروز

در کنار عوامل داخلی، تغییر و تحولات جهانی و شیوع ویروس کرونا عواملی هستند که موجب افزایش قابل توجه قیمت هر گرم طلا به ویژه در یکی دو ماه اخیر شده است. نتیجه می گیریم هر عامل داخلی و خارجی که باعث ایجاد ناامنی در مسیر سرمایه گذاری شود سبب تغییر در قیمت سکه و طلا خواهد شد. امروزه کاهش قیمت سکه و طلا به کاهش این ناامنی و از بین رفتن ویروس کرونا بستگی دارد.

اگر دانشمندان در ماه های آینده بتوانند ویروس کرونا را کنترل کنند، شرایط بی ثبات در بازار بین المللی از بین رفته و نرخ ارز در ایران به حالت قبلی خود باز می گردد، در نتیجه روند افزایش قیمت طلا متوقف می‌شود. کارشناسان اقتصادی پیش بینی کردند که با تداوم شیوع کرونا در سال ۹۹ به علت کاهش مراودات برای دلار جهش قیمتی اتفاق نیفتد و در نتیجه قیمت دلار در رنج ۱۶ تا ۱۸ هزار تومان به صورت تثبیت شده باقی بماند.

اما این پیش بینی درست از آب در نیامد. سرمایه‌گذاران تخمین می زنند که قیمت دلار تا مرز ۳۰ و حتی ۴۰ هزار تومان برسد. این امر به طور حتم بر قیمت هر گرم طلا نیز مؤثر است. جالب است بدانید حتی افت بهای طلای جهانی نیز نتوانست قیمت طلا را کاهش دهد. قیمت هر گرم طلا امروز حدود یک میلیون تومان تخمین زده شده است. مردم بر این باورند که در راستای افزایش قیمت دلار قیمت طلا نیز همچنان روندی صعودی خواهد داشت.

پیش بینی قیمت هر گرم طلا

همانطور که می‌دانید تغییرات قیمت طلا به اوج خود رسیده است. راه هایی برای پیش بینی قیمت هر گرم طلا وجود دارد. در این قسمت قصد داریم سیاست‌های مختلف تاثیرگذار بر قیمت هر گرم طلا را پیش بینی کرده و بیان کنیم. عوامل مهمی در قیمت طلا دخیل هستند، که رشد عرضه جهانی پول از جمله این عوامل می باشد. مقدار این رشد اگر به بیشتر از حد واقعی اقتصاد جهانی برسد باعث ایجاد تورم می ‌شود. این امر باعث کاهش اعتماد مردم به پول شده و علت گرایش افراد به سمت طلا است. در این شرایط افراد طلا را به عنوان یک پشتوانه در جهت حفظ و دارایی خود می دانند.

قطعاً منظور از رشد سالانه عرضه پول، دلار و سایر ارزهای معتبر و معروف جهانی می باشد. از عوامل دیگر موثر بر قیمت هر گرم طلا می توان به نوسانات بازار بورس و قیمت نفت اشاره کرد. امروزه بورس نوسانات زیادی دارد. از طرفی قیمت نفت نیز دچار تغییرات دائمی شده است. این تغییرات باعث کاهش گرایش سرمایه گذاران به سمت بورس می شود. این عوامل شرایطی را به وجود می‌آورد که مردم به بازار طلا روی بیاورند.

سرمایه گذاری در طلا ریسک کمتری دارد، در نتیجه تقاضای بازار برای طلا افزایش یافته و همین باعث افزایش قیمت هر گرم طلا در بازار می شود. یکی از کشورهایی که در قیمت طلا دخالت دارد، چین است. کشور چین یکی از متقاضیان بزرگ طلا در جهان است. وجود چین در بازار طلا باعث می شود که میزان دلار وارد شده به بازار طلا افزایش یابد و این امر در نتیجه باعث افزایش قیمت هر گرم طلا می شود.

عامل دیگری که در تعیین قیمت هر گرم طلا تاثیر دارد نرخ پایین بهره در کشورهای بزرگ اقتصادی مانند آمریکا است. کشورهایی مانند آمریکا که دارای ارز غالب جهانی هستند، تاثیرات شگرفی بر قیمت طلا می گذارند. وجود بحران های اقتصادی عامل دیگری است که می توان با آن قیمت هر گرم طلا را پیش بینی کرد. ایجاد رکود با چاپ پول، کاهش نرخ بهره و دیگر سیاست های انبساطی، ارزش دلار را کاهش داده و باعث گرایش سرمایه گذاران به خرید ‌طلا می شود.

این امر در نهایت باعث افزایش قیمت طلا در بازار می گردد. شاید برای شما جالب باشد اما بهبود اوضاع کشورهای اروپایی، چین و هند در مقایسه با آمریکا بر قیمت هرگرم طلا تاثیر بسزایی دارد. هرگاه تغییرات اساسی مانند تغییرات سیاسی بین المللی و تغییرات و عوامل اقتصادی، قیمت دلار را تغییر می دهد و همچنین باعث ایجاد تغییر در بازار طلا می شود. توجه کنید اگر دلار ارزان شود، قیمت طلا نیز برای کشورهایی که دارای ارز دلار هستند نیز ارزان می شود.