تعداد زیادی از خانم ها و آقایان به ساعت طلا علاقه مند هستند. ساعت طلا برای خانم ها بیشتر جنبه زیورآلات دارد اما برای آقایان نشانه قدرت در جایگاه اجتماعی آن ها است. داشتن ساعت طلا به عنوان وسیله ای که به طور مداوم و روزانه مورد استفاده فرار می گیرد مستلزم رعایت نکاتی برای نگهداری آن است. ساعت طلا وسیله ای با ارزش و گران قیمت است که برای داشتن عمر طولانی باید مورد نگهداری اصولی قرار بگیرد. در این مقاله نکات و روش هایی درباره نگهداری ساعت طلا به شما معرفی می کنیم.

نگهداری ساعت طلا

نکته هایی در نگهداری ساعت طلا

استفاده صحیح و رعایت نکاتی در نگهداری ساعت طلا در داشتن طول عمر مفید ساعت موثر است. در واقع با رعایت یکسری نکات کلیدی در نگهداری ساعت طلا می توان استفاده بهتر و به صرفه تری از ساعت طلا برد.

ابتدا باید یک محیط مناسب را برای نگهداری ساعت طلا فراهم کنید، یعنی هنگامی که ساعت را از دست خود باز می کنید باید آن را در یک موقعیت مکانی مناسب قرار داده و نگهداری کنید.

این نگهداری ممکن است کوتاه یا بلند مدت باشد. نکته مهم این است که محیط نگهداری ساعت طلا باید بدون رطوبت و دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد. بهترین گزینه می‌تواند همان جعبه اصلی نگهداری ساعت طلا باشد. این جعبه همچنین می تواند از نفوذ گرد و غبار و صدمات احتمالی به ساعت طلای شما جلوگیری کند. توجه داشته باشید که دیگر زیورآلات خود را همراه با ساعت طلا در یک جعبه و در مجاور یکدیگر قرار ندهید، در غیر این صورت اصطکاک باعث ایجاد خط و خش بر روی شیشه ساعت طلا می شود.

اگر قصد دارید یک جعبه جدید برای ساعت خود تهیه کنید و جعبه اورجینال آن را پیدا نکرده اید، توجه داشته باشید که در جعبه انتخابی هیچگونه آهنربایی به کار نرفته باشد، زیرا سیستم داخلی ساعت بر میدان مغناطیسی حساس است و بر آن تاثیر منفی دارد. در مجموع توجه داشته باشید که برای نگهداری ساعت طلا نباید آن را در کنار آهن ربا، بلندگو و اسپیکر قرار دهید.

برای نگهداری بهتر ساعت طلا قبل از اینکه ساعت را در محل نگهداری آن قرار بدهید، آن را تمیز و خشک کنید. توجه داشته باشید که باقی ماندن لوازم آرایشی و بهداشتی بر روی بند ساعت بر آن تاثیر منفی دارد. اگر در اثر فعالیت ورزشی یا مجاورت با آب ساعت طلا مرطوب شد، از بستن درب جعبه خودداری کنید. توجه داشته باشید که رطوبت باعث آسیب رساندن به سطح خارجی ساعت طلا می شود. دیگر راه نگهداری ساعت طلا مراجعه به مرکز فروش ساعت و بهره بردن از خدمات پاکسازی و تخصصی ساعت است.

 

چگونگی نگهداری ساعت طلا

نگهداری ساعت طلا دارای روش های اصولی می باشد. جلوگیری از وارد شدن ضربه به ساعت طلا و دور نگه داشتن آن از نیروهای مغناطیسی تاثیر مفیدی بر ساعت طلا دارد. لازم به ذکر است که درب پشت ساعت را به هیچ عنوان باز نکنید. این کار باعث جابجا شدن اجزا موتور ساعت خواهد شد. در تمیز کردن ساعت طلا از مواد تمیز کننده مناسب استفاده کنید و بعد از تمیز کردن حتما آن را خشک کنید.

از سایر روش های نگهداری اصولی ساعت طلا برای افزایش طول عمر آن می توان به تنظیم و روش کوک کردن ساعت اشاره کرد. توجه داشته باشید که تنظیم ساعت طلا فقط به سمت جلو باشد، در غیر این صورت با تنظیم بلعکس اثرات منفی به ساعت شما وارد می شود. حتما با سرکوک ساعت آرام و آهسته کار کنید. هم در امر تنظیم و هم هنگام کوک کردن، سرکوک را آهسته بچرخانید.

توجه به نوع موتور ساعت برای پیدا کردن روش شارژ آن در روند نگهداری ساعت طلا بسیار اهمیت دارد. تامین به موقع نیروی الکتریکی ساعت مچی طلا نیز از نکات قابل توجه دیگر در نگهداری ساعت طلا است. آگاهی از نوع موتور ساعت و روش شارژ آن به نگهداری بهتر شما از ساعت طلا کمک بزرگی می کند. توجه به میزان کوک کردن ساعت در هنگام عمل کوک کردن باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به ساعت شما می شود. اگر بیش از حد عمل کوک کردن را انجام دهید دچار هرزگرد می شود.

 نگهداری انواع ساعت طلا

اصول نگهداری انواع مختلف ساعت طلا با یکدیگر متفاوت است. برای مثال روش و اصول نگهداری ساعت مچی نبضی با ساعت اتوماتیک و کوکی متفاوت می باشد. ساعت های جدید و مدرنی که بر روی صفحه نمایش خود دارای موارد پیچیده ای مانند تاریخ، دماسنج و قطب نما هستند، روش نگهداری به مراتب سخت تری نیز دارند. هرچه در مورد ساعت خود اطلاعات بیشتری داشته باشید، نحوه نگهداری از آن نیز برای شما راحت تر خواهد بود. شما با مطالعه موارد عنوان شده در دفترچه راهنمای ساعت می توانید به نکات مهمی درباره نگهداری ساعت طلای خود دست پیدا کنید. این یک راهنمای بسیار خوب برای نگهداری ساعت طلا می باشد. توجه داشته باشید که هر یک از مدل ها روش منحصر به فردی در مراقبت و نگهداری لازم دارند. انتخاب نوع ساعت، متناسب با محیط کار یا مکانی که در آن از ساعت بیشتر استفاده می کنید، بر طول عمر ساعت تاثیر گذار است. یکی دیگر از موارد مهمی که در نگهداری ساعت طلا تاثیر دارد، گارانتی و خدمات پس از فروش ساعت می باشد. اغلب برندهای معتبر جهان دارای گارانتی هستند.