خانم های هندی در استفاده مداوم از طلا هندی در دنیا شهرت دارند در واقع طلا هندی بخشی از سنت مردم هند است خانم ها همچنین در مراسم رسمی باید از طلا هندی استفاده کنند به جز طلا های مرسوم هندی مانند النگو، دستبند، گوشواره، گردنبند زیورالات دیگری برای مو و پا نیز از جواهرات سنتی هند می‌باشد جالب است بدانید که طلا هندی به زیور آلات دست و صورت محدود نمی شود. احتمالا با شنیدن نام طلا هندی ذهن شما به سمت طلاهای پر زرق و برق و زرد رنگ می رود. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم که طلای هندی را حرفه ای تر بشناسید.

طلا هندی

 ویژگی های طلا هندی

رکورد دار استفاده از طلا در جهان هندی ها هستند و این علاقه هر ساله رو به افزایش است. همین امر باعث شده که بیشترین مصرف فلز طلا در دنیا به هند اختصاص داده شود. با این حال طلا هندی در تمام دنیا طرفداران خاص خود را دارد. با توجه به زیبایی ها و طراحی های خاص و منحصر به فرد طلا هندی این سبک طلا مشتریان ویژه پیدا کرده است.

از ویژگی های بارز طلا هندی وجود سنگ های ریز و رنگی به مقدار فراوان به صورت کار شده در کنار طلای زرد هندی می باشد. در واقع این طرح یک مشخصه برای طلا هندی است و در تمام مدل های آن دیده می شود. لازم به ذکر است بدانید طلا هندی عیار پایین تری نسبت به سایر طلاها و طلای ایرانی دارد.

طلا هندی معمولا با عیار ۱۴ و حتی پایین تر ساخته می شود. قیمت طلا هندی در مناطق و شهرهای مختلف هند متفاوت است. به این صورت که در مناطق فقیرنشین قیمت کمتری برای خرید طلا هندی می پردازند. از ویژگی های ظاهری طلا هندی می توان به رنگ زرد و براقیت آن اشاره کرد. بزرگ بودن ابعاد زیورآلات هندی نیز از دیگر مشخصه های بارز طلا هندی است.

  انواع طلا هندی

طلا هندی دارای طیف گسترده و وسیعی از سبک ها و طرح های مختلف می باشد. مدل و سبک طلا هندی از فرهنگ و باور مردم هند الهام گرفته است. جالب است بدانید که طراحی طلا هندی در شهرهای مختلف این کشور با هم فرق می کند. در این بخش با طرح های متنوع طلا هندی آشنا می شویم. طلا هندی ملیله کاری شده در ساخت زیورآلات هندی بسیار رایج است. این طرح محبوبیت و طرفداران زیادی دارد. طلا هندی کُندان از جواهرات سنتی در هند بشمار می رود.

در ساخت این نوع طلا هندی الماس، یاقوت، زمرد و سایر سنگ های قیمتی به کار گرفته می شود. طلا هندی به این نوع سبک ظریف بیشتر در قالب گردنبند، گوشواره و دستبند تولید می شود. میناکاری نیز در طلا هندی در سبک های مختلفی وجود دارد. طلا هندی میناکاری به عنوان اثری هنری، زیبا و چشم نواز به فروش می رسد.

تنوع این محصولات بسیار بالا است. طرح کلاسیک طلا هندی برگرفته از سبک سنتی و دست ساز می باشد. زیورآلات فانتزی و تزئینی دسته دیگری از اقلام رایج طلا هندی هستند. جواهرات حکاکی شده معروف به طلا هندی پادشاهان نیز در انواع رنگی و بسیار ظریف ساخته می شود. در طراحی این نوع زیورآلات هندی از سنگ های قیمتی استفاده می شود.

قیمت طلا هندی

تعیین قیمت طلا هندی بر اساس قدرت خرید مردم مشخص می شود. همانطور که گفته شد قیمت طلا هندی در بخش های مختلف هند متفاوت است و بستگی به وضعیت اقتصادی مردم هر منطقه دارد. به عنوان مثال در قسمت های اعیان نشین، طلا هندی با قیمت بالاتری به فروش می رسد. نوع و سبک زیورآلات هندی نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. به عنوان مثال طلا هندی میناکاری قیمتی مناسب داشته و گزینه ای مقرون به صرفه است. طلا هندی در نمونه های دیگری که سنگ های قیمتی در ساخت آن به کار رفته شده باشد، قیمت بالاتری دارد. در مجموع قیمت طلا هندی به دلیل وزن سبک تر و عیار پایین تر، ارزان تر است. طلا هندی معمولا با عیار ۱۸ و ۱۴ ساخته می شود. همین امر باعث کاهش قیمت طلا هندی به صورت چشمگیری شده است.

 فرق طلا هندی و طلای ایرانی

طلا هندی در معیار ها و پارامترهای زیادی با طلای ایرانی تفاوت دارد. طلای ایرانی معمولا ظریف تر، ساده تر، زیباتر بوده و اجرت ساخت بالاتری نسبت به طلا هندی دارد. در ساخت طلا و زیورآلات ایرانی معمولا از طلای ۱۸ عیار استفاده می شود در صورتی که طلا هندی عیار ۱۴ و پایین تر دارد. در مجموع می توان گفت که طلای ایرانی ارزش و قیمت بیشتری نسبت به طلا هندی دارد. از نظر ویژگی های ظاهری نیز رنگ طلا هندی پررنگ تر بوده و براقیت بیشتری نسبت به طلای ایرانی دارد. طلای ایرانی در مقایسه با طلا هندی کدر و کم رنگ تر است. جالب است بدانید که فروش طلا با عیار کمتر از ۱۸ در ایران ممنوع شده است، زیرا استاندارد کشور بر مبنای ۱۸ عیار قرار گرفته است. طلای ایرانی به دلیل عیار بالا برای سرمایه گذاری بهتر از طلا هندی است.

 بحث پایانی درباره طلا هندی

با خواندن این مقاله شاید یک سوال ذهن شما را مشغول کند که آیا طلا هندی با داشتن عیار پایین خوب است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال لازم است هدف خود را از خرید طلا هندی مشخص کنید. اگر هدف از خرید طلا مصارف و استفاده زینتی است، پس این موضوع کاملا سلیقه ای می باشد. برای خانم هایی که علاقمند به داشتن زیور آلاتی در طرح، رنگ و سبک های گوناگون هستند، طلا هندی گزینه ای بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. اگر هدف شما از خرید طلا سرمایه گذاری می باشد، طلا هندی به دلیل عیار پایین برای این امر مناسب نیست. بهتر است از طلاهایی با عیار بالاتر مانند طلای ۲۱ یا ۲۴ عیار خریداری کنید.