از دید بیشتر مردم طلا فروشی از مشاغل بسیار ساده، آسان، پر درآمد و مفرح می باشد. البته که اینطور نیست و هر شغل و کاری سختی های خاص خود را دارد. طلا فروشی از جمله مشاغل سخت و پر دردسر می باشد. برای وارد شدن به این شغل کسب اطلاعات ضروری در این مورد و یادگیری دقیق این حرفه لازم بوده و اهمیت دارد.

مقایسه شغل طلا فروش با سایر شغل ها

توانایی خرید و فروش، جذب مشتری، اطلاعات به روز درباره بازار جهانی طلا و قیمت لحظه ای آن، برقراری امنیت محل کار خود و حسابداری از جمله عوامل لازم برای یک طلا فروش موفق است. طلا فروشی در مقایسه با سایر شغل ها نیاز به برقراری امنیت بالایی دارد. قفل های مخصوص، گاوصندوق و... از جمله تجهیزات مورد نیاز در طلا فروشی است، درصورتی که سایر شغل ها به این تجهیزات نیاز ندارند. به روز بودن طلا فروش از بازار جهانی طلا در فروش موفق او تاثیر مستقیم دارد و در واقع لازمه فروختن طلا است. سایر مشاغل مربوط به فروشندگی نیاز به کسب اطلاع لحظه ای و به روز ندارد.

نکاتی که یک طلا فروش باید از نظر امنیتی رعایت کند

طلا فروشی شغل حساسی می باشد که هر لحظه در معرض بروز مشکلاتی مانند سرقت و دزدی قرار دارد. داشتن در هایی با قفل های مخصوص با امنیت بالا از امکانات مهمی است که یک طلا فروش برای جلوگیری از سرقت طلا ها باید برای محل کار خود فراهم کند.

گاوصندوق های مناسب با رمز های قابل اعتماد از دیگر وسیله های مورد نیاز در یک طلا فروشی به منظور نگهداری طلا ها و سکه ها و سایر جواهرات است. شیشه ویترین نشکن برای جلوگیری از حملات احتمالی سارقان لازم است. همچنین برای حفاظت از طلا های موجود در ویترین مثلا در برابر دعوا های خیابانی، بهتر است از شیشه های نشکن استفاده کرد.

نصب کردن دوربین مدار بسته در محل طلا فروشی برای در نظر داشتن مشتریان و خریداران در هنگام شلوغی لازمه یک طلا فروشی است. بررسی لحظه ای دوربین ها از دیگر راه های جلوگیری از ضرر احتمالی برای طلا فروش هاست.

بهترین زمان بازار برای یک طلا فروش

منظور از بهترین زمان بازار، زمانی است که سود و فروش به حداکثر می رسد و بازار رونق می گیرد. هر شغلی در بازار فروش مربوط به خود زمان طلایی خاصی دارد. افراد سعی می کنند بهترین بهره را از این دوران پر سود ببرند. به دلیل اینکه طلا و جواهر زیور مورد علاقه بانوان است، می توان گفت که بهترین زمان بازار فروش آن روز زن یا روز مادر و روز دختر می باشد.

آقایان تلاش می کنند وسیله مورد علاقه همسر و مادر خود را تهیه کنند که در نهایت تصمیم به خرید طلا می گیرند و به بازار طلا رونق می بخشند. زمان خوب دیگر بازار برای یک طلا فروش می تواند فصل تابستان باشد. در این فصل مراسمات ازدواج، عقد و نامزدی برگزار می شود. مهم ترین هدیه برای عروس سرویس طلا و حلقه ازدواج طلا می باشد که طبق تاریخ و زمان برگزاری مراسمات در تابستان خریداری می شود. از بهترین زمان های دیگر برای بازار طلا فروشان می توان به اعیاد مذهبی معروف و مهم اشاره کرد. بیشتر افراد از نظر اعتقادی این اعیاد را برای برگزاری مراسمات و جشن های شادی که با خرید طلا، جواهر و سکه طلا همراه می باشد را خوش یمن می دانند.

درآمد طلا فروش

همه تصور می کنند که یک طلا فروش از درآمد بسیار بالایی برخوردار می باشد. البته نباید منکر این قضیه شد. اما طلا فروشان در واقع درآمدی که از این شغل دارند با تصوری که مردم از آن ها دارند، زمین تا آسمان متفاوت می باشد. در واقع بسیاری از طلا فروشان که امروزه به این شغل روی آورده اند در ابتدا سرمایه بسیار زیادی داشته اند که این سرمایه از طریق ارث و یا از طرق مختلف به دست آن ها رسیده است. اما در کل درآمد در این شغل نسبت به سایر شغل ها بهتر می باشد و با توجه به بازار امروزه که دارای نوسانات بسیار زیادی می باشد، این درآمد تا حد زیادی برای طلا فروشان افزایش داشته است.

بحث پایانی در مورد این شغل

در مجموع می توان گفت که هرچند طلا فروشی از شغل های سخت و حساس است ولی پر سود و پر در آمد نیز می باشد. برای اینکه یک طلا فروش موفق باشید باید به مطالب گفته شده توجه کنید. علاقه به شغل طلا فروشی در موفقیت شما در این کار تاثیر مستقیم دارد. طلا فروشان باید سعی کنند در انتخاب طلا و جواهرات خود تمام سلیقه ها را در نظر داشته باشند. در واقع جور بودن جنس طلا فروش باعث جلب رضایت مشتریان مختلف می شود. پیشنهاد می شود که تمام اجناس و قطعات مختلف طلا در طلا فروشی مانند انگشتر، گوشواره، دستبند و... دارای تنوع بوده تا از نظر جلب نظر مشتری بتواند مشتریان را جذب کند. همچنین بهتر است طلا های موجود در طلا فروشی برای استفاده تمام سنین مناسب باشند.