تغییرات قیمت طلا در شرایط و زمان های گوناگون برای شرکت ها و افراد مختلف متفاوت است. در این مقاله قصد داریم قیمت طلا و عوامل مختلف موثر بر آن را بررسی کرده و به تاثیرات نوسان قیمت طلا در بازار جهانی بپردازیم.

gold price

عوامل موثر بر قیمت طلا هنگام خرید

قیمت کلی طلا که در بازار جهانی تعیین می شود، قیمت طلای خام است. هنگام خرید قطعات مختلف طلا از طلافروشی قیمت نهایی طلا از طریق فرمول خاصی محاسبه می شود. این محاسبه طبق فرمول زیر صورت می گیرد:

قیمت طلای خام + اجرت + ۷درصد سود + ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده

منظور از اجرت، دستمزد ساخت قطعات طلا و جواهر است. دستمزد تراشکاری، ظریفکاری و نگین کاری باعث افزایش قیمت نهایی طلا در هنگام خرید می شود. طلافروش می تواند از قسمت سود و اجرت به شما تخفیف دهد و قیمت طلا را کمی برای شما کاهش دهد.

تاثیر قیمت طلا در بازار

نوسانات قیمت طلا همواره تاثیرات مثبت و منفی در بازار دارد. نوع این تاثیرات بسته به هدف خریدار متغیر است. عده زیادی از افراد با هدف سرمایه گذاری به خرید و فروش طلا مشغول هستند. برای این افراد بسته به شرایط و وضیعیت خود، افزایش یا کاهش قیمت طلا می تواند مثبت باشد. از طرفی افزایش قیمت طلا برای سایر افرادی که قصد سرمایه گذاری ندارند نتیجه ای منفی دارد و با کاهش تقاضا از طرف این افراد در بازار همراه می شود. لازم به ذکر است که تغییرات قیمت طلا و سکه می تواند بر قیمت سایر محصولات موجود در بازار و حتی بر قیمت جهانی نفت نیز اثر بگذارد.

علت افزایش قیمت طلا

نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی امری معمول می باشد. از عوامل مهم و تاثیر گذار در روند افزایشی قیمت طلا می توان به دو عامل بازار جهانی و افزایش تقاضا در بازار داخلی اشاره کرد. البته تعطیلات بازار و شرایط سیاسی منطقه نیز در نوسانات قیمت طلا در بازار جهانی تاثیر مستقیم دارد. تحولات قیمت طلا در بازار جهانی بصورت ناگهانی اتفاق می افتد. بطوری که در مدت زمان کوتاهی می توان شاهد تغییرات چشمگیری در قیمت طلا بود. جالب است بدانید که افزایش قیمت طلا حتی می تواند تحت تاثیر ماه های قمری باشد.

با پایان ماه های محرم و صفر و شروع ربیع قیمت طلا افزایش می یابد. این نوع تغییر در قیمت طلا معمولا قابل پیش بینی است. این امر در اثر افزایش تقاضا در بازار به دلیل شروع مراسمات عروسی و جشن ها اتفاق می افتد.

این نوع تقاضا دلیل داخلی برای افزایش قیمت طلا محسوب می شود. وزن و سنگینی قطعه طلای انتخابی نیز باعث افزایش قیمت خرید طلا خواهد شد. عیار طلا نیز از عوامل دیگری است که بر قیمت خرید طلا تاثیرگذار است. طلای 24 عیار گران ترین و طلای ۱۰ و ۱4 عیار ارزان ترین نوع طلا ها در بازار هستند.

طلای ارزان قیمت را چگونه تهیه کنیم؟

برای کاهش قیمت طلا و داشتن خریدی ارزان تر می توانید راه های مختلفی را انتخاب نمایید. برای خرید طلای ارزان قیمت می توانید به طلا فروشانی که طلای دست دوم دارند مراجعه کنید. خرید طلای دست دوم که امروزه باب شده معمولا به صرفه تر است. راه دوم انتخاب زمان مشخصی برای خرید طلا است که در آن زمان قیمت طلا کاهش پیدا می کند. مثلا ماه های محرم و صفر. پیدا کردن طلا فروشانی که می توانند در مقدار درصد سود و اجرت به شما تخفیف زیاد بدهند نیز راه دیگری برای خرید طلا با قیمت ارزان تر می باشد. پیشنهاد ما طلا فروشان دوست یا آشنا است. برای خریدی ارزان قیمت بهتر است طلا هایی با اجرت پایین انتخاب کنید. توجه داشته باشید که نگین و سنگ بکار رفته در طلا و زیور آلات هم قیمت طلا به شما فروخته می شود.

تفاوت قیمت طلای آب شده با طلای طراحی شده

مسلما طراحی طلا از عواملی است که باعث افزایش قیمت طلا می شود. طراحی و تراشکاری با افزایش مزد ساخت در نهایت سبب افزایش قیمت نهایی خرید طلا می شوند. در مقابل طلای آب شده اینگونه نیست. البته انتخاب طلای طراحی شده یا آب شده به هدف شما از خرید بستگی دارد. اگر هدف سرمایه گذاری و خرید و فروش طلا است بهتر است طلای آب شده را برای این امر انتخاب کنید. در این صورت هنگام فروش نیز متضرر نخواهید شد. برای اهدافی مانند هدیه دادن و استفاده شخصی مسلما نوع طراحی شده با قیمت طلای بیشتر پیشنهاد می شود. اگر در طراحی طلا نگین های اصل و سنگ های قیمتی به کار برده شود قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا می کند.در پایان می توان گفت که قیمت طلا به یک سری از پارامتر های مختلف بستگی دارد که افراد باید با توجه به این پارامتر نسبت به خرید انواع طلا اقدام نمایند.