جالب است بدانید که امروزه در تعداد زیادی از رستوران های لوکس دنیا از طلا در خوراکی ها استفاده می شود. در همین ابتدا لازم است که تفاوت طلا و جواهر را بدانید. افراد زیادی هستند که فرق میان طلا و جواهر را نمی دانند. لازم به ذکر است که طلا یک فلز گران قیمت می باشد، اما جواهر طلایی است که نگین و سنگ های قیمتی در طراحی آن استفاده شده باشد. البته نگین ها ممکن است اتمی یا اصل باشند. در هر صورت طلایی که با سنگ تزیین شده باشد جواهر نامیده می شود.

سنگ های مختلفی در تولید جواهر استفاده می شوند که یاقوت، الماس، مروارید، زمرد، فیروزه و عقیق از مهم ترین آن ها می باشند. جالب است بدانید که طلای خالص بسیار گرانبها می باشد، به همین دلیل برای کاهش قیمت آن و همچنین بالا بردن استحکام و بهبود مقاومت طلا و جواهر، معمولا آنها را به شکل آلیاژ تهیه و تولید می کنند. در این مقاله قصد داریم ویژگی های مختلف طلا و جواهر را مورد بررسی قرار دهیم.

مراقبت از طلا و جواهر

هر وسیله ای پس از استفاده طولانی مدت دچار فرسایش می شود. طلا و جواهر نیز از این قضیه مستثنی نیستند. استفاده مداوم و روزانه و همچنین سایش با بدن و لباس باعث از بین رفتن ویژگی های ظاهری طلا و جواهر خواهد شد. تمیز کردن طلا و جواهر از نکات قابل توجه در نگهداری زیورآلات است. براق کردن طلا و جواهر و تمیز کردن آن روش های خاص خود را دارد. لازم است هنگام استفاده مراقب گره خوردن، ضربه خوردن و کشیدگی طلا و جواهر خود باشید. همواره دقت کنید که در مجاورت موادی که باعث خورندگی طلا و جواهر شما می شوند قرار نگیرند. بهتر است از طلا و جواهر خود در استخر و هنگام شنا استفاده نکنید.

 ویژگی های منحصر به فرد طلا و جواهر

طلا و جواهر دارای یک سری ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشد که آنها را از سایر زیورآلات و فلزات مجزا می کند. اکسیده نشدن یکی از ویژگی های مهم طلا و جواهر است. مقاوم بودن طلا در برابر زنگ زدگی باعث استفاده راحت و آسوده شما از طلا و جواهر خواهد شد. طلا و جواهر رسانای قوی نیروی برق هستند.

همچنین انعطاف پذیری طلا نسبت به سایر فلزات بسیار بالاتر است، به همین دلیل است که می توان اقسام مختلف طلا و جواهرات مانند حلقه ها و زنجیرهای ظریف را به راحتی تولید کرد. همچنین قابلیت چکش خواری طلا این امکان را می دهد که آن را به صورت ورقه های بسیار نازک تولید کرد.

از ویژگی های دیگر طلا و جواهر توانایی آن در بازتاب اشعه مادون قرمز است. رسانایی از دیگر ویژگی های طلا می باشد. جالب است بدانید که طلا بهترین راه برای انتقال حرارت محسوب می شود، یعنی آلیاژ طلا مقاوم ترین فلز در برابر درجه حرارت های بالا است.

نکات خرید طلا و جواهر

اگر قصد خرید طلا و جواهر را دارید باید بدانید که خرید آن مستلزم کسب اطلاعات و رعایت اصول و نکات مهمی می باشد. در مجموع خرید طلا و جواهر یک امر لذت بخش به خصوص برای خانم ها است. از طرفی خرید طلا و جواهر بسیار هزینه بر بوده و در برخی موارد سرمایه گذاری محسوب می شود. به همین دلیل باید در خرید آن نهایت دقت را به عمل آورید. برای خرید طلا و جواهر بهتر است از افرادی که دارای آگاهی در زمینه خرید و ساخت طلا هستند، کمک بگیرید تا خرید موفقیت آمیزی داشته باشید.

قبل از تصمیم گیری برای خرید طلا و جواهر بهتر است در مورد میزان عیار طلا و همچنین قیمت آن در بازار جهانی اطلاع حاصل نمایید. در خرید به نشانه های عیار حک شده روی طلا توجه داشته باشید. همچنین به وزن، اندازه و سایز طلا نیز توجه کنید. لازم است بدانید که این عوامل بر روی قیمت طلا و جواهر اثر مستقیم دارند.

قبل از اقدام برای خرید طلا و جواهر رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید. طلا و جواهر موجود در بازار به رنگ های طلایی، سفید، رزگلد، قهوه ای، سبز، آبی و... وجود دارند. امروزه تکنیک های خاص آبکاری به تولید رنگ های مختلف طلا و جواهر کمک می کند. توصیه می کنیم برای خرید طلا و جواهر عجله نکنید. مدل های مختلف را مشاهده کرده و مد نظر قرار دهید تا بعد از گذشت مدتی دچار پشیمانی نشوید.

هنگام خرید طلا و جواهر از طلا فروش در مورد شرایط خرید و فروش طلا، شناسنامه جواهر و دریافت فاکتور سوال نمایید. با رعایت نکات فوق قطعاً موفق به خرید بهترین و مناسب ترین نوع طلا و جواهر خواهید شد.

 بحث پایانی درباره طلا و جواهر

افراد در رابطه با خرید طلا و جواهر به دو دسته تقسیم می شوند. گروه اول کسانی که علاقه زیادی به طلا و جواهر دارند و لازمه شرکت در مهمانی ها و جشن ها را داشتن طلا و جواهر می دانند. دسته دوم کسانی هستند که تمایلی به استفاده از این اقلام ندارند و فقط با هدف سرمایه گذاری طلا و جواهر خریداری می کنند.

زیبایی طلا و جواهر برای افراد دسته اول بسیار حائز اهمیت است. این افراد حاضر به پرداخت هزینه های گزاف برای داشتن یک طلایی با طرح منحصر به فرد می باشند. در مجموع به دلیل هزینه زیادی که برای خرید طلا و جواهر می پردازید بهتر است که در امر خرید و فروش آن نهایت حساسیت را به خرج دهید تا در این امر دچار تضرر نشوید.