برای اینکه در خرید طلا حرفه‌ای باشید لازم است نسبت به کسب اطلاعات در مورد رمز و راز هایی که در صنعت طلا وجود دارد آگاهی خود را افزایش دهید. اجرت اصطلاحی کاربردی و ویژه در صنعت طلا فروشی است که بدون شک هنگام خرید طلا به گوش می‌خورد. اجرت یا کارمزد طلا توسط طلاساز بابت ساخت طلا به عنوان سود محاسبه و بر قیمت خام طلا افزوده می شود.

اجرت طلا

در واقع شما علاوه بر هزینه طلا باید هزینه دیگری به عنوان اجرت ساخت طلا به طلا فروشان پرداخت کنید. اجرت مهمترین فاکتوری است که در قیمت پایانی خرید طلا تأثیر مستقیم دارد، پس بهتر است هنگام خرید طلا مقدار اجرت ساخت طلا را به وضوح از طلافروش سوال کنید. کارمزد یا اجرت ساخت طلا برای مدل ها و نمونه های مختلف طلا و جواهر به صورت متفاوت محاسبه می‌شود. در واقع می‌توان گفت اجرت طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اجرت طلا به چه چیز هایی بستگی دارد؟

همانطور که گفته شد عوامل و فاکتورهای مختلفی در تعیین مقدار اجرت طلا دخالت دارند. اگر به اجرت یا کارمزد طلا در هنگام خرید توجه نداشته باشید ممکن است طلا و جواهر مورد نظر خود را به قیمت بیشتری خریداری کنید. این امر باعث می‌شود در زمان فروش یا تعویض زیورالات خود دچار مشکل شوید و تازه متوجه این موضوع شوید که چقدر ضرر خواهید کرد. اجرت طلا همان حقوقی است که به سازندگان طلا به عنوان دستمزد اختصاص داده می شود.

بابت هر گرم طلا مقداری پول برای افرادی که قطعات خام طلا را شکل و فرم داده و به زیورآلات مختلف تبدیل می کنند، به کارخانه یا بنکدار پرداخت می شود که به آن دستمزد ساخت طلا یا اجرت می گویند.

تعیین اجرت طلا از قانون خاصی پیروی نمی کند. برای مثال مدل هایی که به روز و جدید هستند اجرت بیشتری نسبت به مدل های سنتی و قدیمی تر دارند. عامل تعیین کننده دیگر مقدار کاری است که فرد طلاساز بر روی مصنوعات طلا انجام می دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود دستگاه های CNC کارمزد و اجرت طلا های ساخته شده کاهش پیدا کرده است.

جالب است بدانید که در مدل هایی که کسری طلا زیاد باشد نیز مقدار کارمزد و اجرت افزایش می یابد. فاکتور تاثیرگذار دیگر وجود نگین ها و سنگ های قیمتی در زیورالات است که سبب افزایش اجرت می شود. همانطور که می دانید در جواهرسازی به دلیل کار و دقت زیادی که بر روی ساخت جواهرات انجام می شود کارمزد بالاتری اختصاص داده می‌شود. میزان تراشکاری و ظریف کاری در یک سرویس طلا رابطه مستقیمی با مقدار اجرت آن دارد. همانطور که می دانید سرویس های تراشکاری شده بسیار گران تر از سرویس های معمولی هستند. نوع طراحی و نحوه تراشکاری بر روی قطعات طلا نیز بر مقدار اجرت آن دخالت دارد.

نحوه محاسبه اجرت طلا

حساب و کتاب و تعیین اجرت ساخت زیورآلات طلا از روش‌های مختلفی امکان پذیر است. سازندگان طلا معمولاً به سه روش کارمزد ساخت طلا را مشخص می‌کنند. این سه روش مورد تایید اتحادیه نیز می‌باشد. اجرت ساخت به تومان، اجرت ساخت درصدی و اجرت ساخت به تومان و درصد.  در روش اول اجرت طلاجات به قیمت طلا اضافه می شود. این مبلغ به تومان محاسبه شده و از ۱۰ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان متغیر است.

توجه داشته باشید که در نمونه های وارداتی و مدل های خاص اجرت به گرمی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان نیز می‌رسد. در روش درصدی میزان اجرت با افزایش و کاهش قیمت اصلی طلای خام کم و زیاد می شود. در این روش اجرت، درصدی از قیمت طلای خام قرار داده می شود. برای مثال وقتی اجرت یک کار ۳۰ درصد است شما باید هزینه ۳۰ درصد از قیمت طلای خام را به عنوان اجرت بپردازید. روش سوم روش پیچیده‌تری است و کارمزد هم به تومان و هم به درصد محاسبه می‌شود. یعنی مقدار اجرت به درصد و مقدار اجرت به تومان با هم جمع شده و اجرت کلی تعیین می شود.

سخن پایانی در رابطه با اجرت طلا

مقدار اجرت طلا نسبی است از آنجایی که طلا بین افراد و بنکداران مختلف در بازار دست به دست می‌شود معمولا اجرت آن بیشتر از حد معمول است، اما مزیتی که دارد این است که شما می توانید از طریق اجرت طلا تخفیف خوبی از طلافروشان بگیرید. در خرید طلا بهتر است حرفه‌ای عمل کنید. هنگام خرید طلا مبلغی بابت ارزش خود طلا می پردازید و مبلغی نیز بابت کارمزد طلا پرداخت می کنید. اما توجه داشته باشید که در هنگام فروش طلا تنها مبلغی بابت وزن و عیار طلا دریافت خواهید کرد و هزینه اجرت به شما پرداخت نخواهد شد. در این صورت علاوه بر اینکه سود نخواهید کرد، ضرر نیز می کنید. پس اگر قصد دارید طلای خریداری شده خود را بعد از مدتی بفروشید بهتر است از طلا های بدون کارمزد یا طلای دست دوم انتخاب کنید. در این صورت از فروش زیورآلات خود ضرر نخواهید کرد.