سکه تمام بهار آزادی

انواع سکه بهار آزادی

سکه های بهار آزادی بر اساس فاکتورهای مختلف به گروه های متفاوتی تقسیم می شوند. سکه تمام بهار آزادی، نیم و ربع سکه بر اساس طرح ظاهری بر دو نوع طرح قدیم و طرح جدید هستند. سکه های طرح جدید با نام دیگر امامی از سال ۱۳۷۰ تا کنون ضرب می شوند. لازم به ذکر است که این دو طرح دارای اختلاف قیمت نیز می باشند.

توجه داشته باشید که بانک مرکزی دیگر ضرب سکه طرح قدیم را انجام نمی دهد، همین امر سبب افزایش قیمت این طرح شده است. فاکتور دیگر در دسته بندی سکه قطع است. سکه ها در انواع تمام سکه، نیم، ربع، دو و نیم و پنج تولید می شوند. سکه گرمی قطع جدیدی از سکه بهار آزادی است که به اندازه نصف سکه ربع بهار آزادی وزن دارد. لازم به ذکر است که سکه پنج و دو و نیم بهار آزادی دیگر ضرب نمی شوند.

مشخصات سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه

مشخصات مسکوک طلا باید با قانون مسکوک طلا و قانون ضرب مسکوک طلا منطبق باشد. شکل ظاهری سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه و ربع نیز باید بر اساس ماده دوم قانون ۱۳۳۷ انجام پذیرد. عیار سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه نیز طبق قانون ۹۰۰ در ۱۰۰۰ طلای خالص و ۱۰۰ در ۱۰۰۰ مس در نظر گرفته شده است. سکه تمام بهار آزادی دارای قطر ۲۲ میلیمتر و نیم سکه دارای قطر ۱۹ میلیمتر است. مشخصه مهم در تولید سکه های بهار آزادی عدم درج قیمت سکه بر روی آن است. بر روی تمام سکه های تمام، نیم و ربع بهار آزادی تنها عبارت ''بهار آزادی'' درج می شود.

کاربرد سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه و ربع

امروزه انواع سکه های بهار آزادی در طرح های متنوع برای مصارف و کاربردهای گوناگون در بازار موجود است. چیزی که امروزه باب شده هدیه دادن سکه طلا به عنوان کادو در مجالس مختلف و مهمانی هاست. از آنجایی که طلا جایگاه خاصی در جامعه پیدا کرده، هدیه دادن سکه بهار آزادی ارزش و وجهه بیشتری نسبت به پول دارد. سکه طلا همچنین در مراسمات مختلف ورزشی به عنوان جایزه کاربرد ویژه ای دارد.

از دیگر مصارف سکه تمام بهار آزادی و نیم سکه و ربع که به مصوبه هیئت وزیران نیز رسیده، استفاده از سکه طلا به عنوان عیدی کارمندان دولت و پاداش کارکنان است. این کار باعث کنترل نقدینگی نیز می شود. افراد زیادی با شنیدن نام سکه طلا به یاد مهریه ازدواج می افتند. در ایران معمولا تعیین مهریه ازدواج بر مبنای سکه رایج است. پس انداز و سرمایه گذاری از دیگر کاربردهای سکه تمام بهار آزادی و نیم و ربع سکه می باشد. در این میان بانک ها نیز در جهت تامین پشتوانه پولی و سرمایه اقدام به تبدیل نقدینگی خود به سکه کرده اند.

خرید و فروش سکه تمام بهار آزادی و نیم و ربع سکه

همانطور که گفته شد خرید و فروش سکه بهار آزادی به دو صورت خرد و عمده در بازار انجام می شود. با توجه به مصارف و کاربردهای متعدد سکه تمام بهار آزادی و نیم و ربع سکه خرید و فروش آن رونق زیادی دارد به صورتی که حتی در هنگام اوج مصرف مانند اعیاد نیز دارای حجم نقدینگی بالاتری نسبت به سایر کالاهای اساسی است. علاوه بر شیوه سنتی معامله سکه در بازار، سرمایه گذاری حرفه ای در بورس نیز از روش های خرید و فروش سکه بهار آزادی می باشد.

قیمت سکه تمام بهار آزادی و نیم و ربع سکه

عوامل مختلفی در ایران در تعیین قیمت سکه طلا بهار آزادی دخالت دارند. مهمترین عامل قیمت جهانی طلا است. ارزش دلار به ریال از دیگر عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت سکه تمام بهار آزادی می باشد. از فاکتور های دیگر می توان به هزینه ضرب سکه ها توسط بانک مرکزی اشاره کرد.

کارمزد عرضه سکه ها در بانک نیز در تغییرات قیمت سکه دخالت دارد. لازم است بدانید که هنگام عرضه شدن سکه از بانک مقداری مالیات بر ارزش افزوده برای خریداران محسابه می شود. برای کاهش هزینه در خرید سکه بهار آزادی از سکه های ضرب شده از سال های ۱۳۸۶ به قبل خریداری کنید. فاصله حقیقی قیمت سکه و قیمت بازاری سکه باعث ایجاد حباب سکه می شود که بر قیمت سکه بهار آزادی تاثیر می گذارد. از میان عوامل نام برده شده سه عامل حباب، قیمت دلار و قیمت جهانی باعث نوسان قیمت سکه تمام بهار آزادی، نیم و ربع سکه می شوند. طبیعتا اتفاقات حاشیه ای دیگری مانند افزایش تقاضا در مناسبت های مختلف، قیمت سکه بهار آزادی را نیز افزایش می دهد.