تمیز کردن طلا

استفاده روزانه از طلا به صورت مداوم باعث می شود که از جلا و درخشندگی طلا پس از مدتی کاسته شود. در واقع طلا یکی از ویژگی های مهم خود را دست می دهد. این اتفاق برای خانم ها بیشتر اهمیت دارد. خانم ها معمولا حساسیت زیادی نسبت به طلا های خود دارند بنابراین درخشندگی زیورآلات برای آن ها مهم است. پس از مدتی که زیورآلات طلا درخشندگی خود را از دست دادند، خانم ها در صدد تمیز کردن و برگرداندن درخشش آن برمی آیند. تمیز کردن طلا فرآیند خاصی است که روش های مختلفی دارد. اگر قصد تمیز کردن طلا و زیورآلات خود را دارید به ادامه مطالب توجه نمایید.

روش های خانگی برای تمیز کردن طلا

روش های خانگی برای تمیز کردن طلا

روش های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن می توان به سرعت و به راحتی جلا و درخشندگی از دست رفته طلا را بازگرداند. اگر تمایل ندارید برای تمیز کردن طلای خاک و جرم گرفته خود آن را به طلا فروشی بسپارید، می توانید از روش های مختلف خانگی برای تمیز کردن آن استفاده کنید. برای بازگرداندن درخشش طلا های خود از روش های زیر استفاده نمایید.

استفاده از مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک کشیدن طلا
استفاده از خمیردندان و مسواک برای تمیز کردن طلا
به کار بردن پودر صابون و آب داغ به همراه چند قطره آمونیاک در شست و شوی طلا و الکل برای تمیز کردن طلا
قرار دادن طلا در الکل ۹۰ درجه به مدت ۲ ساعت، استفاده از پارچه جیر و پشمی برای جلا دادن و خشک کردن طلا
استفاده از نوشابه گازدار برای تمیز کردن طلا

چه عواملی سبب کثیف شدن طلا می شود

اگر به طور روزانه و مداوم از طلا های خود استفاده می کنید، اگر خانم هستید و زیورآلاتی مانند دستبند و انگشتر دائما بر دستانتان است، این انتظار می رود که پس از مدتی طلا های شما دچار تغییر رنگ و جرم شود و حتی شاهد رنگ پریدگی آن باشید. عوامل مختلفی در این امر دخالت دارد. استفاده طولانی مدت و مداوم از طلاها، آشپزی کردن همراه با زیور آلاتی مانند انگشتر و

استفاده از مایع ظرفشویی، آب گرم و مسواک کشیدن طلا

استفاده از خمیردندان و مسواک برای تمیز کردن طلا

به کار بردن پودر صابون و آب داغ به همراه چند قطره آمونیاک در شست و شوی طلا و الکل برای تمیز کردن طلا

قرار دادن طلا در الکل ۹۰ درجه به مدت ۲ ساعت، استفاده از پارچه جیر و پشمی برای جلا دادن و خشک کردن طلا

استفاده از نوشابه گازدار برای تمیز کردن طلا

، کرم زدن، روغن مالیدن به پوست دست، سموم و آودگی های هوا، غبار و گردو خاک موجود در هوا، همچنین استفاده مکرر از صابون ها و مایع دستشویی سبب تاثیر گذاشتن بر رنگ طلا در طولانی مدت می شود. پس از مدتی متوجه می شوید که طلای شما احتیاج به تمیزکاری دارد. عدم وجود خط و خش و خراشیدگی بر روی قطعات طلا باعث می شود که نیازی به مراجعه به طلا فروشی برای تمیز کردن طلا نباشد و تنها استفاده از روش های خانگی ذکر شده برای تمیز کردن طلا کافی باشد.

استفاده از جلاسنج برای تمیز کردن طلا

پولیش فلزات یا جلاسنج ماده ای است که برای براق کردن انواع فلزات و تمیز کردن طلا مورد استفاده قرار می گیرد. برای تمیز کردن طلا بوسیله جلاسنج مقداری از آن را با یک پنبه روی سطح طلای مورد نظر بمالید. نحوه کار جلاسنج به این شکل است که با برداشتن یک لایه ظریف از طلا، لایه و سطح جدید و درخشانی از آن را نمایان می کند. جلاسنج درخشش فلزات و طلا را پس از استفاده صد برابر می کند و برای استفاده انواع فلزات مناسب است.

مراجعه به طلا فروشی برای تمیز کردن طلا

برای تمیز کردن طلا در سطح ابتدایی نیاز به مراجعه و بردن طلا به طلاسازی یا طلا فروشی نیست. اما اگر بر اثر استفاده مداوم در سطح طلای شما خراش یا خط و خش ایجاد شده، چاره ای جز مراجعه به طلاسازان موجود در بازار ندارید. روش تمیز کردن طلا توسط طلاسازان بدینگونه است که آن ها یک لایه نازک از طلای شما را توسط وسایل مخصوص برداشته و باعث از بین بردن خط و خش موجود در سطح آن می شوند. این امر باعث کاهش وزن طلای شما نیز خواهد شد.

طلاسازان در مرحله بعد به آبکاری طلا می پردازند. این روش از تمیز کردن طلا در خانه ممکن نیست و حتما باید توسط طلاسازان متخصص با دستگاه های تخصصی انجام بگیرد. توجه داشته باشید که هرچه کیفیت طلای شما پایین تر و استفاده شما از آن طولانی مدت باشد، خراش های بیشتری بر روی آن ایجاد میشود.

استفاده از مواد اسیدی در تمیز کردن طلا

در تمیز کردن طلا باید نهایت دقت و توجه را داشته باشید. طلا دارای دشمن هایی است که باید مراقب آن ها باشید. یکسری مواد دقیقا نقش مخرب را در ظاهر و براقیت طلا دارند. این مواد در برخی موارد می توانند حتی طلا را از بین ببرند.

تمیز کردن طلا و شست و شوی آن با اسید های رقیق مثل آبلیمو و سرکه و همه اسید ها و تیزآب ها باعث کدر شدن و از بین رفتن سطوح ظاهری طلا می شود. این مواد به دلیل داشتن خاصیت خورندگی به تدریج جلای طلا را از بین می برند. شوینده های بسیار قوی، مواد شیمیایی پرقدرت و انواع سفیدکننده ها (وایتکس) نیز از دیگر موادی هستند که در کدر شدن ظاهر طلا تاثیر دارند.