شمش طلا وسیله ای جذاب است که طبق استانداردهای بین المللی از طلای خاص تهیه و تولید می‌شود. از شمش طلا معمولا برای سرمایه‌گذاری بهره گرفته می‌شود. شمش طلا دارای وزن و عیار مشخص می باشد. یک شمش به طور استاندارد ۴۰۰ اونس یا  ۱۲/۵ کیلوگرم وزن دارد و عیار آن ۹۹۵ یا بیشتر است. البته شمش طلا در وزن های مختلف با ویژگی های منحصر به فرد در کارخانه ها و شرکت های معتبر تولید می شود. در ادامه مطلب به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

شمش طلا

 وزن شمش طلا

شمش طلا در وزن ها و گرم های مختلفی تولید می شود. البته وزن شمش طلا باید از استانداردهای مشخصی پیروی کند. شرکت های مختلف با توجه به وضعیت بازار، شمش طلا را در رنج مشخصی تولید و در بازار عرضه می‌کنند. وزن شمش طلای تولیدی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل کارایی آن است. شمشی که برای صادرات تولید می شود معمولاً حدود ۱۲ کیلوگرم وزن دارد. شما می توانید شمش طلا با هر وزنی که بخواهید پیدا کنید. این به سلیقه و هدف شما از خرید شمش طلا بستگی دارد. مثلا برای هدیه دادن، شمش طلا یک گرمی مناسب است.

برخی از افراد به قصد سرمایه گذاری برای خرید شمش طلا اقدام می کنند. در این موارد شمش یک کیلویی می تواند گزینه مناسبی باشد. لازم به ذکر است که در ایران شمش طلا با وزن ۱۲ کیلوگرم تحت نظر بانک مرکزی وارد می شود. جالب است بدانید که بزرگترین شمش طلا به وزن ۲۵۰ کیلو گرم با عنوان شمش طلای غول پیکر در موزه "توی" قرار دارد.

برند معروف شمش طلا

همانطور که می دانید امروزه کارخانه های متعددی در سراسر جهان برای ساخت شمش طلا اقدام می کنند. اما در این میان تنها یک سری از شمش‌های طلا معروف هستند و به عنوان برند شناخته می شوند. لازم است بدانید که هیچ یک از برندهای شمش طلا مزیت و ویژگی منحصر به فردی نسبت به سایر شمش های ساخته شده توسط برند های دیگر ندارد.

این معروفیت تنها به به دلیل تبلیغات گسترده و بازاریابی های حرفه ای می باشد. شمش سوئیسی و اماراتی معروفترین برندهای شمش در جهان هستند. شمش استرالیایی و انگلیسی نیز از دیگر برندهای مشهور می باشند. نکته قابل توجه این است که کشورهای مختلفی به شمش طلا با حداکثر عیار دست پیدا کرده اند، اما شمش سوئیسی به دلیل معروفیت بیشتر و برند بودن همچنان طرفداران بسیار زیادی در بازار دارد. جالب است بدانید که شمش سوئیسی قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر برندها دارد.

کارخانه ها و کارگاه های ایرانی نیز نسبت به ساخت شمش طلا و نقاشی و طراحی های حک شده روی آن اقداماتی انجام داده اند. این نوع شمش بیشتر برای هدیه دادن مناسب است. از برندهای معروف داخلی می‌توان به ایران شمش و پارسیس گلد اشاره کرد. خانه سکه ایران نیز از دیگر کارخانه های سازنده شمش طلا در ایران است.

  نکاتی درباره شمش طلا

برای تشخیص یک شمش طلای اصل یکسری راهکارها وجود دارد.

شمش طلا باید دارای یک سری علامت باشد.

شمش هایی که توسط شرکت‌ها تولید می‌شوند حتما روی آنها علامت مخصوص درج شده است.

کارخانه های سازنده شمش طلا جهت جلوگیری از ساخت شمش تقلبی موظف هستند از قالبی استفاده کنند که علامت یا لوگو شرکت به همرا نام کارخانه روی آن حک شده باشد.

با این کار در صورت بروز هر مشکلی می‌توان پیگیری‌های لازم را از طریق اطلاعات حک شده روی شمش انجام داد.

از دیگر علائمی که باید روی شمش طلا حک شود، عیار شمش است.

همچنین وزن هر شمش طلا باید به صورت دقیق بر روی آن حک شده باشد.

شمش طلا با ترازوهای بسیار حساس و مخصوص وزن می شود.

وزن نشان داده شده با ترازو باید با وزنی که روی شمش حک شده دقیقا یکی باشد.

کد شناسایی از علائمی است که به طور کلی بر روی تمام زیور آلات طلا از جمله شمش طلا حک می شود.

 تفاوت شمش طلا و طلای آب شده

شمش طلا با طلای آبشده کاملا متفاوت است. طلای آب شده در واقع زیورآلات کهنه و شکسته مشتریان است که در کوره ذوب شده و در قالب هایی با اشکال مختلف ریخته می شود. لازم است بدانید که طلای آب شده با عیار ۱۸ و درصد خلوص ۷۵۰ خرید و فروش می شود.همچنین بر روی طلای آب شده یک کد مخصوص حک می شود که شما می توانید با استفاده از آن از تقلبی نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

 مهمترین تفاوت شمش طلا با طلای آب شده عیار آن است. شمش طلا ۲۴ عیار و دارای کمترین میزان ناخالصی است. از تفاوت های مهم دیگر این دو این است که شمش طلا بین المللی است ولی طلای آب شده تنها در ایران خرید و فروش می شود. لازم است بدانید که هیچگاه به طلای ذوب شده گواهی استاندارد بین المللی تعلق نمی گیرد.

 تفاوت محسوس دیگر شمش با طلای آب شده در ابعاد آن است. در ساخت طلای آب شده هیچ قاعده و قانونی وجود نداشته و در اشکال مختلف تولید می شود اما شمش طلا  دارای ابعاد و وزن مشخص و بین‌المللی است. همانطور که در قسمت های قبلی گفته شد شمش طلا بسیار معتبر می باشد و توسط شرکت ها و برندهای مشهور در جهان ساخته می‌شود که تمام آنها دارای علائم حک شده می باشند.

اجرت تفاوت دیگری است که برای شمش طلا و طلای آب شده وجود دارد. همانطور که می دانید طلای آب شده هیچ گونه اجرتی ندارد اما برای شمش های طلا توسط شرکتهای مختلف تولید کننده کارمزد مشخصی تعیین شده است.