کرونا ویروس خطرناکی است که به تازگی شکل گرفته و دارای شیب شیوع بالایی می باشد. برای جلوگیری از گسترش و شیوع بیشتر ویروس کرونا یکسری راه ها وجود دارد که در این قسمت به آن می پردازیم. اولین و مهمترین راه پیشگیری از ویروس کرونا رعایت نکات بهداشتی است. شستن دست ها با آب و صابون به روش صحیح، پوشاندن دهان هنگام سرفه و عطسه، دوری از افراد بیمار و ناقل، زدن ماسک توسط افراد دارای علائم این بیماری مهمترین راه های پیشگیری از ابتلاع به ویروس کرونا می باشد. افراد با رعایت یکسری نکات می توانند از خطر این ویروس در امان بمانند. 

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

توصیه می کنیم هنگامی که در مکان های عمومی حاضر می شوید به سطوح مختلف دست نزنید. اگر دستان شما آلوده شد از برخورد آن با صورت، دهان و چشم خودداری نمایید. وسایلی که مدام با آنها سر و کار دارید مانند دستگیره در، کلید و پریز برق، تلفن همراه، کیبورد و موس کامپیوتر را مدام با الکل ضدعفونی کنید. در زمینه پیشگیری از کرونا یک سری توصیه های تغذیه ای نیز وجود دارد. شما باید روزانه حداقل دو واحد میوه استفاده کنید. مصرف زیاد سبزیجات و سالاد به همراه آبلیمو تازه در جهت جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس بسیار موثر است. لازم است برای مدتی از مصرف فست فودها بپرهیزید. از منابع پروتئینی مانند حبوبات و تخم مرغ در غذا بیشتر استفاده کنید. ویتامین c در اقلامی مانند پیاز و مرکبات می تواند خوراکی مناسبی باشد. مصرف مایعات خود را افزایش دهید و از همه مهمتر امروزه در خانه ماندن بهترین و مطمئن ترین روش برای پیشگیری از کرونا است.

توضیح ویروس covid19

ویروس کرونا نوعی ویروس است که در بین تمام حیوانات رایج می باشد. امروزه تغییر شکل پیدا کرده و قادر است انسان را نیز آلوده کند. تا کنون سه نوع ویروس کرونا شناخته شده که به انسان سرایت کرده اند. شیوع سارس در سال ۲۰۰۲ و مرس در سال ۲۰۱۲ گونه هایی از ویروس کرونا بوده اند. ویروس تکامل یافته یا تغییر شکل یافته ای که امروزه از چین شروع به انتشار در بین مردم کرد، covid 19 نامیده شده است. ویروس سارس و مرس از خفاش به انسان منتقل شدند. اما covid 19 فعلا مورد آزمایش و تحقیق است. اکنون محققان دو گزینه برای منبع آن معرفی کرده اند. این بیماری یا از مار و یا از خفاش به انسان سرایت کرده است، چون کدهای ژنتیکی آن بیشتر نزدیک به این دو حیوان می باشد. covid 19 یک سندروم حاد تنفسی است که دستگاه تنفسی و عصبی را مورد هجوم قرار می دهد. امروزه این ویروس باعث اضطراب و استرس در مردم سراسر جهان شده و در حال انتشار در تمام کشورها است.

احتیاط های لازم در مورد ویروس کرونا

در مورد ویروس کرونا لازم است که هوشیار باشید اما بدانید که وحشت زدگی و ترس باعث تشدید آن می شود. همانطور که می دانید تا کنون هزاران نفر در کشور به این ویروس مبتلا شده و تعدادی نیز جان خود را از دست داده اند.

لازم به ذکر است که تعداد زیادی از افراد بیمار نیز درمان شده اند. درباره این ویروس لازم است یک سری احتیاط ها را رعایت کنید و علائم بیماری را بشناسید که در صورت ابتلا سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین لازم است بدانید که این ویروس واکسن و درمانی ندارد و تنها راه مقابله با آن مراقبت و تقویت دستگاه ایمنی بدن می باشد. لازم به ذکر است که خوردن آنتی بیوتیک بر این ویروس تاثیری ندارد. علی رغم باورهای غلط، این ویروس خیلی کشنده نیست. در واقع خطر آن کمتر از انفولانزا است.

افرادی که دارای کهولت سن یا بیماری های زمینه ای مانند دیابت، سرطان و بیماری های قلبی و تنفسی هستند باید بیشتر در برابر این بیماری احتیاط کنند. توصیه می کنیم افراد دارای علائم از ماسک استفاده کنند و اتاق خود را از سایر اعضای خانواده جدا کنند. از احتیاط های واجب پرهیز از دید و بازدید و مسافرت می باشد. از مصرف الکل و سیگار جدا خودداری نمایید.

علائم ویروس کرونا

ویروس جدید کرونا علائم مختلف و گسترده ای دارد. گلودرد، سرفه، آبریزش بینی و تنگی نفس از علائم اختصاصی این ویروس هستند. تب نیز از علائم شایع و مهم ویروس کرونا است. البته تب بالای ۳۷ درجه لزوماً نشانه ابتلا به ویروس کرونا نیست. کرونا ممکن است باعث یک سرماخوردگی عادی شود و علائم خفیف تری در فرد ظاهر کند. نژادهای قوی تر این ویروس باعث ذات ریه و مشکلات حاد تنفسی در افراد می شود، بطوری که فرد احتیاج به بستری شدن دارد. کرونای خفیف ممکن است با سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته شود.

در هر صورت امروزه با توجه به شیوع شدید کرونا احتیاج به مراقبت های جدی می باشد. در صورت بروز هر یک از علائم لازم است که اصول و نکات بهداشتی رعایت شود تا از شیوع بیشتر آن جلوگیری شود. در نوع خفیف بیماری کرونا راه های خودمراقبتی و خوددرمانی در منزل جواب می دهد و نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارد. با شیوع و همه گیر شدن این ویروس یک سری علائم مانند از دست رفتن حس بویایی و چشایی همراه با تب در بین عده ای از افراد شیوع پیدا کرده که علت آن به صورت دقیق مشخص نمی باشد. پزشکان بر این باورند که این مورد نیز یکی از علائم کرونای خفیف می باشد.

خرید طلا