خرید طلا

امروزه خرید طلا بیشتر جنبه سرمایه گذاری پیدا کرده است. با توجه به نوسانات قیمت طلا در بازار، خرید و فروش طلا ریسک بزرگی محسوب می شود. با این حال افراد زیادی هستند که وارد میدان رقابت شده و این نوع سرمایه گذاری را تجربه می کنند. از طرفی خانم ها طلا و جواهر را به زیورالات دیگر ترجیح می دهند. مخصوصاً امروزه که تنوع در مدل ها و طرح های انواع طلا و جواهر بی شمار است، علاقه خانم ها نیز به خرید طلا بیشتر شده است، از جمله دستبند و گردنبند...

خریدطلا

گروه دیگری سعی می کنند که با یک تیر دو نشان بزنند. این گروه هم یکسری زیورآلات جدید برای استفاده خود خریداری می کنند و هم تصمیم به سرمایه گذاری دارند. پس در مجموع ما با انواع مختلفی از خرید طلا و جواهر روبه‌رو هستیم که در ادامه مقاله به طور مفصل به آن می‌پردازیم. آنچه مسلم است افزایش قیمت طلا می باشد. پس توصیه می کنیم با هدف یک سرمایه گذاری درست نسبت به خرید طلا اقدام کرده و اگر طلا و جواهر دارید فعلا برای فروش آن دست نگه دارید. توجه داشته باشید که همیشه فروش طلا سود زیادی به شما نمی دهد.

انواع خرید طلا

قطعا در چند روز اخیر با تغییر قیمت طلا به صورت لحظه ای مواجه شده اید. مطمئن باشید که قیمت طلا به صورت روزانه و حتی لحظه ای رو به افزایش است، پس می توانید با اطمینان خاطر نسبت به خرید طلا اقدام کنید. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد خرید و فروش طلا انواع مختلفی دارد. در واقع هدف از خرید طلا نوع خرید را مشخص می کند.

دسته بندی خریداران

گروهی از افراد برای مصرف شخصی و روزانه به عنوان زینت نسبت به خرید طلا و جواهر اقدام می کنند. این افراد بهتر است به سراغ طلاهای برند و جواهرات بروند. دسته دیگری از افراد با هدف سرمایه گذاری برای خرید طلا اقدام می کنند. به این گروه از افراد که پس از مدتی قصد فروش طلاهای خریداری شده را دارند توصیه می کنیم که طلای آب شده یا طلای دست دوم خریداری نمایند. در این صورت هرینه ای بابت اجرت پرداخت نکرده و طلا را با قیمت کمتری خریداری می کنند.

گروه دیگری از افراد به خرید سکه تمایل بیشتری دارند و ماهانه پس ‌انداز خود را صرف خرید سکه طلا می نمایند.  در مجموع کارشناسان معتقدند که سرمایه گذاری با خرید طلا جذابیت های خاص خود را دارد.

روش های خرید طلا

 یکی از پارامترهای دیگری که نوع خرید طلا را مشخص می کند، نوع روش خرید طلا برای سرمایه گذاری است. پنج روش برای خرید طلا وجود دارد که خرید فیزیکی، بورس کالا، صندوق های سرمایه گذاری طلا، خرید سهام شرکت های معدنی و بازار فارکس از جمله آن می باشد. البته امکان خرید طلا از دو روش آخر در ایران وجود ندارد.

همانطور که می دانید خرید طلا به صورت فیزیکی از محبوب ترین روش های خرید در کشور ما است. این نوع خرید شامل خرید شمش طلا، زیورالات طلا و سکه طلا می باشد. افراد سرمایه‌گذار معمولاً به دلیل هزینه اجرت مالیات و کاهش ارزش زیورآلات، گزینه خرید زیورآلات را انتخاب نمی کنند. در مورد طلای آب شده و دست دوم نیز نیازمند داشتن اطلاعات و رعایت نکات تخصصی در مورد خرید طلا می باشند که به دلیل آشنا نبودن سرمایه‌گذاران با این روش ها این گزینه نیز زیاد مورد استقبال سرمایه گذاران قرار ندارد. آسان ترین و مطمئن ترین روش سرمایه گذاری در خرید فیزیکی، خرید مسکوکات طلا از جمله سکه طلا است.

خریدطلا

روش دیگر خرید طلا که از آن با نام بورس یاد شد از دو راه امکان پذیر است. قراردادهای آتی و گواهی سپرده طلا دو روش خرید طلا در بورس می باشند. توجه داشته باشید خرید سکه از روش قراردادهای آتی در بورس نیاز به دانش و شناخت کافی دارد. البته لازم به ذکر است که این مدل قراردادها جذابیت های خاص خود را دارند ولی در بین سرمایه گذاران کمتر شناخته شده هستند. گواهی سپرده طلا نیز به شکل یک ورقه بهادار به افراد ارائه می‌شود. تنها تفاوت آن سهولت در نگهداری و عدم جلای طلایی آن است که از مزیت های آن نیز محسوب می‌شود. روش دیگر خرید طلا از بازار اوراق و صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا از روش های قابل اطمینان و ساده در جهت سرمایه گذاری با خرید طلا می باشد. در این روش ریسک نگهداری از طلا توسط سرمایه گذاران حذف شده است.

نکات خرید طلا

افرادی که با هدف سرمایه گذاری وارد بازار خرید طلا می شوند در حقیقت ارزش پول خود را حفظ کرده و نسبت به افزایش سرمایه خود تصمیم به اقدام دارند. سرمایه گذاران می توانند هر کدام از روش های ذکر شده در قسمت های قبل را برای خرید طلا انتخاب نمایند. آنچه که مسلم است نقد پول پس از گذشت مدت زمان مشخصی است. پس لازم است سرمایه‌گذاران به صورت لحظه ای و آنلاین نسبت به کسب اطلاع از قیمت طلا و نوسانات آن تدابیری بیندیشند. برای این کار نیاز به یک مرجع معتبر و آنلاین است تا قیمت طلا و سکه و نوسانات آن را بطور لحظه ای به سرمایه گذاران ارائه دهد.

سایت های مختلفی در این امر برای استفاده سرمایه گذاران وجود دارد. آنچه که مهم است، یک سرمایه گذاری آگاهانه در بازار طلا می باشد. توجه داشته باشید که خرید طلا مستلزم رعایت نکات مهمی است. ابتدا لازم است  هدف خود را از خرید طلا مشخص کنید. بهتر است با ترفندهای طلافروشان آشنا شوید و نکات مهمی که در مورد خرید طلای دست دوم  وجود دارد را فرا بگیرید. همچنین لازم است تفاوت های طلای دست دوم و طلای نو را بدانید. حتما برای خرید طلا از طلافروشی های معتبر اقدام کنید. رعایت نکات ارائه شده به شما کمک می کند تا به سود بیشتری دست یابید. در مجموع لازم است بدانید که برای سرمایه گذاری، خرید سکه از طلای زینتی گزینه بهتری است.